Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urząd Miasta w Kamiennej Górze
Bip - Strona główna

Gmina Miejska

Urząd Miasta

Rada Miasta

Władze Miasta

Gospodarka finansowa

Zarządzenia Burmistrza

Akty prawne

Oświadczenia majątkowe

Gospodarka przestrzenna

Ochrona środowiska

Infrastruktura Miejska

Sprawy Społeczne

Wyniki kontroli wewnętrznych

Wykaz udzielonych dotacji

Dostęp do informacji publicznej

Wybory i referenda

Zgromadzenia publiczne

Lobbing

Oświata »

Rejestry

Budżet obywatelski

Petycje

Ochrona danych osobowych

Wyniki kontroli zewnętrznych

Konsultacje społeczne

Raport o stanie Gminy Miejskiej Kamienna Góra

Nieodpłatna pomoc prawna »

Powszechny Spis Rolny i Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań

Zapewnienie dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami »

Zgłoszenia naruszeń

Regulamin na słupy i tablice informacyjne

walidacja css walidacja html

Decyzje środowiskowe: Zagospodarowanie i wykorzystanie wyrobiska górniczego pod Górą Parkową w Kamiennej Górze wraz z zagospodarowaniem części nadziemnej będącej przedpolem planowanej podziemnej trasy turystycznej

Kamienna Góra, dnia 08 lipca 2009 r.

IOŚ – 7624/22/2009




D E C Y Z J A



Na podstawie art. 105 §1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - kodeks postępowania administracyjnego /Dz. U. NR 98 z 2000r., poz. 1071 z póź. zm./ umarza się postępowanie
z dnia 15.06.2009 r. znak IOŚ- 7624/22/2009, przeprowadzone w związku z wnioskiem Pana Jerzego Klicha Prezesa Zarządu Fundacji ,,Nauka i Tradycje Górnicze'' z siedzibą Wydział Górnictwa i Geoinżynierii AGH ul. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków- pełnomocnika Gminy Miejskiej Kamienna Góra w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn ,,Zagospodarowanie i wykorzystanie wyrobiska górniczego pod Górą Parkową w Kamiennej Górze wraz z zagospodarowaniem części nadziemnej będącej przedpolem planowanej podziemnej trasy turystycznej’’



UZASADNIENIE


W dniu 15 czerwca 2009r. Pan Jerzy Klich Prezes Zarządu Fundacji ,,Nauka i Tradycje Górnicze'' z siedzibą Wydział Górnictwa i Geoinżynierii AGH ul. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków- pełnomocnik Gminy Miejskiej Kamienna wystąpił do tutejszego Urzędu z wnioskiem w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia, ,,Zagospodarowanie i wykorzystanie wyrobiska górniczego pod Górą Parkową w Kamiennej Górze wraz z zagospodarowaniem części nadziemnej będącej przedpolem planowanej podziemnej trasy turystycznej’’. Wnioskodawca został wezwany pismem z dnia 19 czerwca 2009r. O uzupełnienie przedłożonego wniosku we wskazanym zakresie. Dnia 1 lipca 2009r. wniosek został uzupełniony.

Organ wydający decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia przeanalizował przedmiotowy wniosek pod kątem wymagań wynikających z przepisów prawa ustawy tj. ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227), Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz. 2573 ze zm.) oraz w odniesieniu do Aneksu II pkt. 10 Dyrektywy Rady 97/11/EC z dnia 3 marca 1997 r. poprawiającą Dyrektywę 85/337/EEC w sprawie oceny skutków dla środowiska niektórych publicznych i prywatnych przedsięwzięć.

Planowane przedsięwzięcie będzie polegało na zagospodarowaniu i wykorzystaniu wyrobiska górniczego pod Górą Parkową w Kamiennej Górze wraz z zagospodarowaniem części nadziemnej będącej przedpolem planowanej podziemnej trasy turystycznej na terenie działki nr 313/1, 313/4, 313/6, 313/8, 313/10, 313/13 obr. 6. Projekt wykorzystania i zagospodarowania wyrobiska górniczego pod Górą Parkową w Kamiennej Górze został podzielony na 3 strefy.

Strefa I stanowi bezpośrednie przedpole Góry Parkowej, od strony południowej i obejmuje swoim zasięgiem działki nr 313/1, 313/4, 313/6 313/8, 313/10 i część działki 313/13 (do granicy obszaru Ls). Przewiduje się, że obszar "strefy I" podlega procedurom związanym z uzyskaniem decyzji pozwolenia na budowę.

Planowane jest uporządkowanie tego terenu oraz wzniesienie na nim obiektów i urządzeń pozwalających na wykorzystywanie wyrobiska górniczego jako podziemnej trasy turystycznej.

Strefa II to wyrobisko pod Górą Parkową, powiązane ze"strefą I", objęte procedurami związanymi z uzyskaniem decyzji pozwolenia na budowę.

Strefa III to część pn-zach stoku Góry Parkowej (działka 313/13 - do granicy obszaru Ls). Ujęcie tej strefy wynika z funkcjonalnego powiązania ze "strefą I" .Teren wyłączony z procedur związanych z uzyskaniem decyzji pozwolenia na budowę.

Wyrobisko pod Górą Parkową zostało objęte planami zagospodarowania jego na potrzeby podziemnej trasy turystycznej. Zagospodarowanie rejonu wejścia przewiduje: wyburzenie istniejącego na działce budynku gospodarczego, budowę parterowego budynku mieszczącego kasę, pomieszczenie socjalne dla przewodników, ogólnodostępne toalety i magazynek gospodarczy architektoniczną obudowę otworu wejściowego do podziemi, zapewnienie właściwego dojścia do wlotu podziemnego, korytarza dla wieloosobowych grup oraz możliwości dojazdu samochodów służb ratowniczych, usytuowanie w pobliżu kasy placu z miejscami do siedzenia, umożliwiającego gromadzenie się na nich większych, grup turystów oczekujących na wejście do wyrobiska, optyczne oddzielenie od sąsiednich działek przy pomocy

zieleni, właściwe oświetlenie terenu, usytuowanie na granicy z ul. Parkową plastycznego, elementu identyfikacyjnego, stanowiącego punk orientacyjny dla turystów chcących odwiedzić podziemia. Zarówno budynek jak i obudowa wejścia mają posiadać formę nawiązującą do wyglądu obiektów militarnych i przemysłowych z okresu II Wojny Światowej z konstrukcji żelbetowej, z ceglanymi wstawkami w przypadku budynku kasowego, drewnianej stolarki okiennej oraz stalowych drzwi w budynku i przesuwanej kraty zabezpieczającej wejście do podziemi. Nawierzchnia ciągu pieszego i placu projektowana jest z wykorzystaniem kostki betonowej w dwu kolorach (szary i czerwony). Oświetlenie rejonu wejścia ma być zapewnione przez lampy umieszczone na budynku kasowym i "portalu" wejściowym do podziemi. Uzupełnieniem będą nasadzenia roślinności w postaci grabowego żywopłotu oraz szpaleru z robinii akacjowych.


Inwestycja nie będzie miała negatywnego wpływu na środowisko.

W ocenie tut. organu oraz w związku z zaleceniami Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w zakresie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dla ,,przedsięwzięć inwestycyjnych na obszarach miejskich’’ (Urban development Project) dla potencjalnych beneficjentów środków UE przedmiotowe zamierzenie nie jest zaliczane do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko określonych w cytowanym powyżej Rozporządzeniu. Projekty o charakterze miejskim takie jak: m inn. termiczna izolacja budynków, remonty obiektów istniejących oraz przebudowy i dobudowy nie są objęte aneksem II dyrektywy EIA (wg stanowiska Komisji europejskiej). Projekty , które nie mają znaczącego wpływu na środowisko i które nie podlegają zakresowi dyrektywy nie powinny podlegać procedurze oceny oddziaływania na środowisko w znaczeniu Dyrektywy’’ Tak też dotyczy tego wniosku.

W związku z powyższym przedmiotowa inwestycja nie wymaga uzyskania decyzji
o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia.

W związku z powyższym postępowanie nr IOŚ. 7624/22/09 staje się bezprzedmiotowe.


Pouczenie


Od niniejszej decyzji służy stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze za moim pośrednictwem, w terminie 14 dni licząc od daty
jej doręczenia.


Otrzymują:

1.Fundacja Nauka i Tradycje Górnicze Wydział Górnictwa i Geoinżynierii AGH

ul. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków

2.Gmina Miejska Kamienna Góra, Pl. Grunwaldzki 1, 58-400 Kamienna Góra

3.A/a


Sprawę prowadzi:

Sprawę prowadzi: Magdalena Bręśkiewicz, UM WIOŚ, pok. Nr 303 tel. 64-55-129


   

wstecz