Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urząd Miasta w Kamiennej Górze
Bip - Strona główna

Gmina Miejska

Urząd Miasta

Rada Miasta

Władze Miasta

Gospodarka finansowa

Zarządzenia Burmistrza

Akty prawne

Oświadczenia majątkowe

Gospodarka przestrzenna

Ochrona środowiska

Infrastruktura Miejska

Sprawy Społeczne

Wyniki kontroli wewnętrznych

Wykaz udzielonych dotacji

Dostęp do informacji publicznej

Wybory i referenda

Zgromadzenia publiczne

Lobbing

Oświata »

Rejestry

Budżet obywatelski

Petycje

Ochrona danych osobowych

Wyniki kontroli zewnętrznych

Konsultacje społeczne

Raport o stanie Gminy Miejskiej Kamienna Góra

Nieodpłatna pomoc prawna »

Powszechny Spis Rolny i Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań

Zapewnienie dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami »

Zgłoszenia naruszeń

Regulamin na słupy i tablice informacyjne

walidacja css walidacja html

Decyzje środowiskowe 2013: Protokół z III rozprawy administracyjnej Budowa elektrowni wiatrowej Kamienna Góra

            Protokół z III rozprawy administracyjnej otwartej dla społeczeństwa, przeprowadzonej w dniu 28 lutego 2013 r. o godz. 15.00 w Urzędzie Miasta Kamienna Góra przy pl. Grunwaldzkim 1, w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia pn.: „Budowa elektrowni wiatrowej Kamienna Góra, o mocy 2,5 MW wraz z infrastrukturą towarzyszącą (liniami niskiego napięcia, stacją kontenerową, przyłączem ziemnym kablowym elektroenergetycznym SN oraz infrastrukturą komunikacyjną), dz. 159, 162dr, 164dr, obręb 5 Kamienna Góra.”

 

Uczestnicy rozprawy:

Prowadząca – Magdalena Bręśkiewicz, kierownik Wydziału Infrastruktury Miejskiej i                               Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Kamienna Góra

Protokolantka – Agnieszka Jaksoń

Pozostali uczestnicy rozprawy według listy obecności.

 

1.            Prowadząca rozprawę pani Magdalena Bręśkiewicz powitała wszystkich zgromadzonych, oraz poprosiła o przedstawienie się stron biorących udział w rozprawie oraz o przedłożenie ewentualnych pełnomocnictw, następnie wyjaśniła, iż jest osobą prowadząca postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla w/w przedsięwzięcia.

2.            Zgromadzeni zostali poinformowani, że obwieszczenie o przedmiocie, terminie i miejscu rozprawy podano do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie na stronie internetowej Biuletyny Informacji Publicznej Miasta Kamienna Góra, oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Kamienna Góra. Nadto termin III rozprawy został ustalony na II rozprawie przeprowadzonej 18 stycznia 2013 r.

3.            Prowadząca poinformowała zebranych o przedmiocie rozprawy, przedstawiła osoby, które będą również udzielać odpowiedzi na pytania zadawane w trakcie rozprawy oraz przedstawiła program rozprawy.

4.            Program rozprawy:

a)            prezentacja firmy greenpol system dotyczącą farm wiatrowych,

b)            prezentacja firmy ansee consulting dotycząca farmy wiatrowej planowanej na terenie miasta Kamienna Góra,

c)            prezentacja p. Omachla dotycząca zagospodarowania przestrzennego,

d)            dyskusja ze społeczeństwem – możliwość zgłaszania zapytań, wnoszenia uwag, zastrzeżeń przez uczestników wraz z udzielaniem na bieżąco odpowiedzi inwestora i pozostałych uczestników,

e)            odczytanie protokołu z rozprawy,

f)             zakończenie rozprawy.

5.            Jednocześnie prowadząca rozprawę poinformowała zebranych, że:

a)            każdemu uczestnikowi rozprawy przysługuje prawo zadawania pytań, wnoszenia uwag i zastrzeżeń, co należy robić za pośrednictwem prowadzącej rozprawę, z jednoczesnym podaniem imienia i nazwiska w celu zapisania zadającego pytanie i treści pytania do protokołu,

b)            rozprawa nie rozstrzyga realizacji inwestycji, jest elementem postępowania administracyjnego i służy zagwarantowaniu dobrej komunikacji społeczeństwa z organem administracji publicznej i inwestorem.

c)            stronom rozprawy przysługuje prawo do wniesienia sprostowań, zmian lub uzupełnień, co do treści protokołu, lub zgłosić odmowę podpisania protokołu,

d)            przebieg rozprawy oraz prowadzona w jej trakcie dyskusja ze społeczeństwem zostanie ujęta w uzasadnieniu decyzji administracyjnej,

e)            protokół rozprawy zostanie opublikowany na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Kamienna Góra.

Prezentacja na temat odnawialnych źródeł energii.

Pan Michał Sypuła przedstawił się, a także przedstawił firmę greenpol, która wspomagała tworzenie raportu oddziaływania. Przedstawił dotychczasowe inwestycje, które wspomagała firma, a także zakres działania firmy.

Ogólnie zostały przedstawione odnawialne źródła energii, łącznie z danymi na Polskę.

Pan Sypuła przedstawił dane techniczne dotyczące bezpośrednio turbiny wiatrowej o mocy 2,5 MW. Zostały także przekazane korzyści dla samorządów. Pan Sypuła przekazał dalszą prezentacje panu Hałabuz.

Pan Wojciech Hałabuz przedstawił się, a także przedstawił potencjalne oddziaływanie elektrowni wiatrowej, łącznie z przeciwstawieniem się opiniom na temat wiatraków,  m.in. akustyka, oddziaływanie na ptaki i nietoperze, a także nakładów finansowych na elektrownie, oddziaływanie pola elektromagnetycznego, infradźwięki, oddziaływanie na krajobraz, migotanie cienia.

Prezentacja została zakończona sformułowaniem, iż każda inwestycja polegająca na budowie elektrowni wiatrowej poprzedzona jest sporządzeniem raportu.

 

Pani poseł Anna Zalewska stwierdziła, iż prezentacja jest ogólna i nie dotyczy bezpośrednio elektrowni w Kamiennej Górze. Odniosła się do najnowszych wiadomości rządowych, gdzie firmy posiadające odnawialne źródła energii przeciwstawiają się projektowi nowej ustawy OZE. Pani Zalewska wykazała, iż w roku 2012 r. finanse wyglądały zupełnie inaczej niż przedstawiła to firma. Były dużo wyższe niż wykazane w prezentacji. Nadto 6.000 MW jest tylko przeznaczone dla elektrowni wiatrowych. Nie zgadza się ze sformułowaniem, iż wiatraki są czystym źródłem energii, gdyż jest powiązana z konwencjonalnymi źródłami. Energia musi działać wspólnie z konwencjonalnymi energiami, np. przy przełączeniu przy braku wiatru. Odniesienie do obalaniu mitów. Polska norma mówi o badaniu akustyki przy prędkości wiatru do 5m/s. Nadto porównanie do lodówki, czy płaczu dziecka jest niekorzystne, gdyż są to hałasy chwilowe, a elektrownia działa przez pełny okres. Odnosząc się do infradźwięków pani poseł Zalewska przyznała, iż brak jest polskich norm, jednakże już dziś Rząd Polski zleca badania do niezależnych firm w/w temacie. Co do migotania cienia i oddziaływania na ptaki i nietoperze nie odniosła się. Prosi o przekazanie informacji bezpośrednio dotyczących Kamiennej Góry. Pani Zalewska uważa, iż korzyści dla samorządów są nieokreślone dokładnymi dokumentami. Gdyż w rzeczywistości, gmina wymieniona w prezentacji nie ma dowodów tych korzyści finansowych, a wręcz problemy z komunikacją z obywatelami w sprawach wiatraku. Przekazała dane nt. nielegalnych negocjacji firm inwestujących w elektrownię wiatrową z różnymi gminami w Polsce, które są w tym momencie kontrolowane. Pani poseł uważa, iż koniecznością jest wskazywanie błędów w prezentacji, tak by mieszkańcy gminy mieli pełną wiedzę. Pani poseł odniosła się do wykazania różnicy między konwencjonalną energią wiatrową (rysunek z kopcącą elektrownią) a elektrownią wiatrową ( elektrownia z zielenią). Faktem jest, iż ten dymek jest w tym momencie parą wodną, gdyż każda z elektrowni konwencjonalnych ma dzisiaj bardzo mocne określone wymagania dotyczące zanieczyszczenia, w tym są zaopatrzone w filtry na kominach.

Pan Mitro odniósł się do infradźwięków, iż są one przecież zdecydowanie mniej tłumione niż normalne dźwięki. Wykazał, iż w raporcie nie ma określonego dokładnego oddziaływania właśnie infradźwięków, które są przecież bardziej szkodliwe. Przekazał, iż według planowanej ustawy energetycznej przepisy pozwalają na budowę elektrowni wiatrowej w odległości 2 km od zabudowy mieszkaniowej.

Pani Bręśkiewicz prosi o przedstawienie materiałów, z których korzystano przy tworzeniu prezentacji.

Pan Sypuła korzystał z Polskiego Stowarzyszenia Energii Wiatrowej, Urzędu Regulacji Energetyki, a także z oficjalnych stron rządowych.

Pan Tubielewicz chce wiedzieć w jaki sposób elektrownia będzie oddziaływać na jego pasiekę zlokalizowaną w pobliżu planowanej budowy.

 

Prezentacja druga firmy ansee consluting.

Pan Michał Roszyk przedstawił się i przedstawił firmę ansee consulting. Przedstawiona została planowana inwestycja, łącznie z raportem. Następnie została przekazana ścieżka procedury administracyjnej dotyczącej planowanej inwestycji. W raporcie zostały zapisane dane dotyczące różnego rodzaju oddziaływania na środowisko. Zostało każde oddziaływanie szczegółowe omówione. Nadto odniesiono się do planowanej budowy małych elektrowni innego inwestora i stwierdzono, że nie ma oddziaływania skumulowanego.

Pani Bręśkiewicz wspomniała, iż zarówno RDOŚ i Sanepid także uzgodniły pozytywnie inwestycje.

Pan Mitro ma pytanie dotyczące usunięcia dzięwięciosiłu. Dlaczego decyzja RDOŚ nie została przekazana stronom, a tylko inwestorowi?

Odniesienie do mapy wskazującej migotania cienia. Stwierdził, iż oddziaływanie migotania cienia może obejmować jego możliwą zabudowę, na którą ma pozwolenie na budowę z 2008 r. Pyta dlaczego nie zostało to uwzględnione?

Pan Farmas zadał pytanie dlaczego nie został uwzględniony jego budynek planowany odniesiony do oddziaływania, gdyż przecież też ma pozwolenie na budowę.

Pani Poseł Marzena Machałek uznała, iż urzędnicy powinni przedstawić swoją własną opinię, gdyż to właśnie Burmistrz będzie wydawał decyzję o planowanej inwestycji w stosunku co do oddziaływania na środowisko. Uważa, iż oczekuje cały czas na przedstawienie miejscowego zagospodarowania przestrzennego. Nadto ma wątpliwość, dlaczego stwierdzono, iż planowana inwestycja nie będzie oddziaływać w sposób skumulowany z wiatrakami innego inwestora. Po raz kolejny pada pytanie dlaczego strony nie dostały decyzji RDOŚ dot. dzięwięciosiła bezłodygowego.

Pani Bręśkiewicz odniosła się do wzmiankowanej decyzji RDOŚ, przekazała iż przecież przez uzyskaniem pozwolenia na budowę starostwo ma obowiązek sprawdzenia czy inwestor spełnił wszystkie wymagane warunki do podjęcia budowy.

Pan poseł Ryszard Zbrzyzny zastrzegł, iż nie chce opowiedzieć się po żadnej ze stron. Wykazał, iż inwestor chce przeprowadzić inwestycje, a niektóre środowiska mają zastrzeżenia i rozumie każdą ze stron. Uważa, iż pomimo wszystko należy jednak realizować strategię energetyczną kraju, która przecież została ustalona na parę lat, bez warunku na to, iż jest poprawiana przez cały czas. Strategia energetyczna kraju przewiduje do 2030 r., iż moce produkowane muszą zostać zwiększone. Pan poseł nie ma obaw o zagrożenie inwestycji elektrowni wiatrowych ogólnie w Polsce, ze względu na to, iż w Polsce 90% elektrowni polega jednak na energii konwencjonalnej. Co gorsza Polska jest importerem netto węgla, co jest dla nas niekorzystne i może zabraknąć węgla, dlatego należy poszukiwać nowych możliwości zapewnienia Polce mocy energetycznej. Ze względu na ukształtowanie naszego kraju jesteśmy niejako zmuszeni do obrania kierunku elektrowni wiatrowej i będzie najpewniej realizowany. Zwrócił uwagę, iż jeżeli nie wiatraki to elektrownie atomowe, na które tym bardziej nie ma zgody społeczeństwa. Więc należy zrozumieć, iż albo mamy możliwość zainwestowania w takie źródła energii elektrycznej, które są najmniej uciążliwe, czy też wyłączyć światła i zapalić świeczki. Ponadto przecież Polska podpisała pakt energetyczny zobowiązujący ją do mniejszej emisji CO2, gdzie jest powiedziane, iż kraj będzie musiał zapłacić karę za każdą tonę zanieczyszczenia emitowanego do środowiska. Wyraził też współczucie dla Burmistrza, jak i dla Starosty, którzy muszą podjąć tak nietypowe decyzje. Od postępu cywilizacyjnego nie ucieknie się, ale trzeba go realizować zdroworozsądkowo. Pan podał dane z Niemczech, gdzie elektrownię wiatrowe wytwarzają duże ilości energii elektrycznej. Natomiast Francja, która produkuje energie z elektrowni atomowych. Dlatego dzisiaj właśnie są blokowane możliwości pobierania energii z gazu łupkowego. Pan Zbrzyzny uważa, że powinniśmy znaleźć złoty środek, czyli część elektrowni wiatrowych, część elektrowni atomowych. Prosi o mniej emocji, a więcej podejścia zdroworozsądkowego.

Pani Zalewska odnosząc się do wystąpienia pana Zbrzyznego. Wspomniała, iż w latach 70. uważano, że azbest jest nieszkodliwy i jest dobrym materiałem. W UE strategia dot. elektrowni wiatrowych mówi o możliwości stawiania elektrowni wiatrowych na morzu i budowie mikroinstalacij, dlatego że mają zbyt dużo protestów społecznych. Oprócz tego są  udostępniane materiały wskazujące na szkodliwość dużych instalacji na życie i zdrowie człowieka oraz szkodliwego wpływu na środowisko. Polska sama decyduje o strukturach energii odnawialnej. Nasz kraj ma zupełnie inną strukturą urbanistyczną i krajobrazową niż cytowane Niemcy. Nie zabraknie w Polsce w najbliższych kilkudziesięciu latach energii, gdyż jesteśmy jednym z nielicznych krajów pełnych różnorakich zasobów.

Pani Machałek uważa, że argumenty pana posła należy przekazać pracownikom elektrowni Turów, gdzie będzie zwolnionych 1000 osób.

Pan Zbrzyzny uważa, że kwestia zwolnień w Turowie nie ma podłoża w elektrowniach wiatrowych.

Pan Mitro odnosi się do decyzji z listopada 2012 r. dot. dzięwięciosiłu, gdzie jest wyrażona zgoda na zniszczenie rośliny.  W szczególności, iż jest to decyzja niezgodna ze wcześniejszym postanowieniem RDOŚ. Dlaczego przed I rozprawą nie było o tym wiadomo i nie zostało to przekazane stronom? Kto wystąpił do RDOŚ o decyzję dot. zniszczenia dziewięciosiłu?

Pani Bręśkiewicz nie odpowiada za decyzję RDOŚ. Rolą inwestora jest wnoszenie uwag do RDOŚ.

Pani Mitro zapytuje jakie postępowania zostało zakończone RDOŚ, który wydał decyzję?

Kto się zwrócił się do RDOŚ o wszczęcie postępowanie w sprawie dot. dziewięciosiłu?

Pani Bręśkiewicz wykazała, iż na wniosek inwestora została wydana ta decyzja. Nadto wykazała, iż ten dokument nie znajduje się w aktach sprawy.

Pan Mucha pyta czy jest przewidziany czas na rozprawę? Czy termin zakończenia rozprawy jest ustalony?

Pani Bręśkiewicz przekazała informację, iż nie ma ustalonego takiego czasu, ale zaproponowała przerwę. Godzina 17.00.

 

Godzina 17.15. Koniec przerwy.

Prezentacja pana Omachla dotycząca zagospodarowania przestrzennego.

Pan odniósł się do miejsca, w którym można odnaleźć wszystkie miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.

Dla ulicy Lubawskiej wykazał jest on określony literką R.

Studium uwarunkowań zostało przygotowane już w 2000 r. Plan został opublikowany w 2007 r.

Na mapie przedstawił dokładnie działkę, do której odniósł się pan Mitro, która jest oznaczona literką R1, gdzie jest dopuszczona zabudowa zagrodowa.

Dnia 21 lutego 2013 r. został ogłoszony plan dla ul. Fornalskiej, który należy wziąć pod uwagę.

Pani Zalewska ma pyt o klasę gruntów ornych. Jaką mają klasę?

Pan Omachel odpowiedział III, IV, V.

Pani Zalewska. Wyrok przedstawiony dla ul. Fornalskiej dotyczy miejsca na północ od omawianego terenu.

Pan Omachel.Tak.

Pani Zalewska prosi o wykazanie powiązań między studium, a uchwalonym miejscowym planie.

Pan Omachel. W studium z 2000r. Nie było mowy o odnawialnych źródłach energii.

Pani Zalewska uważa, że to może być podstawą do zaskarżenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Pan Omachel. Miejscowy plan dopuszcza odnawialne źródła energii tylko na działkach oznaczonych literką R.

W ocenach oddziaływania na środowisko było opracowanie mówiące o innych elektrowniach wiatrowych. Jednakże te oceny nie stanowią załącznika do miejscowego planu zagospodarowania.

Pani Zalewska prosi o dokładne wyjaśnienia.

Pan Omachel. Nowy plan zagospodarowania przestrzennego dotyczy ul. Fornalskiej, czyli terenu na północ od planowanej inwestycji. Jeszcze raz wspomniał, iż opracowanie oddziaływania na środowisko nie stanowi załącznika do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Pani Bręśkiewicz prosi o wskazanie co jest dokładnie przeznaczone dla działki objętej inwestycją.

Pan Omachel przeczytał opis z zagospodarowania przestrzennego.

Pani Zalewska twierdzi, iż na BIP-ie UM Kamienna Góra była mapa wskazująca, iż w planie były narysowane 6 umiejscowień elektrowni wiatrowych i twierdzi, że coś się do dzisiaj „wymazało” z mapy.

Pan Omachel jeszcze raz wykazuje, iż na planie zagospodarowania przestrzennego nigdy nie było umieszczonych żadnych elektrowni. Mapa, o której mówi pani Zalewska i pan Mitro jest najprawdopodobniej mapą zamieszczoną do oddziaływania na środowisko. Rysunek prognozy oddziaływania na środowisko jest wykonywany na kopii rysunku planu zawierający w swej treści rysunek planu.

Pani zalewska prosi o udokumentowanie fragmentu planu z 13 lutego 2007 r., jego załącznika graficznego, dot. działek na których były proponowane inwestycje 6 elektrowni wiatrowych.

Pan Omachel, na prośbę, udał się po oryginały dokumentów dotyczących zagospodarowania przestrzennego.

Pani Bręśkiewicz jeszcze raz wspomniała o uzgodnieniach i opiniach poczynionych przez RDOŚ i Sanepid.

Pan Mitro jeszcze raz prosi o ustalenie dlaczego RDOŚ wydał decyzję zezwalająca na zniszczenie dziewięciosiłu.

Pan Omachel wniósł mapę,która została przekazana do wglądu uczestnikom rozprawy. Pani Zalewska zauważyła, iż jest to Załącznik nr 1 do uchwały, dlatego uważa że powinien być dołączony.

Pani Bręśkiewicz prosi o zadawanie konkretnych pytań.

Pan Mitro prosi o interpretacje dot. zapisu w miejscowych przepisach o dziewięciosił.

Pan Omachel mówi, iż na terenach R nie ma konkretnego zapisu o konkretnej roślinie, jednakże jest mowa o ochronie roślinności.

Pani Zalewska prosi o informację kto zapłacił za wykonanie planu.

Pan Omachel.Gmina Miejska Kamienna Góra.

Pani Zalewska. W którym roku?

Pan Omachel. Umowa 9 grudnia 2005 r., płatność za poszczególne etapy. 1 faktura 2 lutego 2006 r. 8450 zł, 2 faktura 3.04.2006 r. 13460 zł, 12.09.2006, 6100zł

Pani Zalewska. Musimy sprawdzić wpływ darowizn do kasy Urzędu w tym czasie. Nadto proszę o informację w jaki sposób było przedstawione plany?

Pan Omachel. Zgodnie z ustawą. Było wystawione do wglądu publicznego.

Pani Zalewska uważa, że są nieścisłości dlatego uważa w swoim obowiązku dopytywać o szczegóły.

Pani Bręśkiewicz prosi o konkretne pytania, prosi o wniesienie pisemnych zapytań.

Pani Zalewska prosi o odpowiedź na pytanie dot. Instytutu Meteorologii i możliwych zakłóceń stacji w Pastewniku. A także prosi o ksero dokumentu.

Pani Bręśkiewicz przedstawiła odpowiedź Instytut Meteorologii, w której to Instytut wydał opinię, iż po dokonaniu analizy inwestycja nie będzie negatywnie oddziaływać na stację w Pastewniku, dlategoteż nie wnosi uwag do inwestycji.

Pani Zalewska: W jaki sposób w raporcie jest przeanalizowane oddziaływanie na pasiekę znajdującą się w pobliżu.

Pan Michał Roszyk przekazał, iż ekspert nie znalazł żadnego negatywnego oddziaływania na pasiekę.

Pani Zalewska  prosi o wniesienie tej ekspertyzy do akt sprawy. Prosi nadto, o wykazanie badań mówiących o braku oddziaływania skumulowanego z innymi elektrowniami.

Pani Bręśkiewicz przypomniała, iż w trakcie postępowania została przekazana informacja o planowanych budowach innych elektrowni, na które nie ma potrzeby wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. W związku z uzyskanymi informacji, tut. Organ postanowił o poproszenie inwestora o uwzględnienie tych innych elektrowni. Dlatego też został sporządzony raport łącznie z elektrowniami innego inwestora.

Pan Mucha wspomniał, iż inwestor inny ma pozwolenie na dwie elektrownie, pomimo tego raport został sporządzony dla 4 innych elektrowni.

Pani Zalewska prosi o możliwość zapoznania się z tym nowym raportem.

Nadto prosi o informacje, kiedy powstała decyzja o zmianie inwestycji z dwóch elektrowni na planowaną budowę jednej elektrowni.

Pan Mucha. Po dokonaniu oceny zadecydowano, iż by ograniczyć oddziaływanie postanowiono o budowie jednej elektrowni. Rozwiązanie to wydawało się korzystniejsze dla inwestora.

Pani Zalewska, w którym momencie procedury nastąpiła zmiana? Czy w momencie rozpoczęcia prac nad raportem?

Pan Mucha. Proces inwestycyjny trwa 5 lat. Można tylko określić to tylko co do roku i inwestor ma możliwość zawsze wybrania jaką inwestycję chce mieć. Inwestor podjął decyzję w optymalnym czasie.

Pani Zalewska uważa, że jest to strategiczna sprawa. Niestety nie uzyskała odpowiedzi na zadane pytanie. Prosi o kolejne informacje kto konkretnie był na badaniach, w konkretnych terminach i miejscach, dokumentów, metodologii. Czy osoby robiące badania dojeżdżały do Kamiennej Góry, czy tu mieszkały?

Pan Mucha określił, iż wszystko znajduje się w raporcie.

Pani Bręśkiewicz jeszcze raz przekazała, iż raport został zaakceptowany w takiej formie, w jakim otrzymała pani Zalewska.

Pani Zalewska prosi o dokładne analizy i badania dotyczące wód podziemnych. A także dokumentów dotyczących badań ornitologicznych. W jaki sposób firma odniosła się do zaleceń RDOŚ? Dokładnie kto?

Pan Mucha prosi o zapisanie, iż odpowiedź na pytania pani Zalewskiej zostały udzielone, której niestety nie zrozumiała.

Pani Zalewska uważa, że nie otrzymała odpowiedzi na pytania. Prosi także o informacje, jakimi programami dysponuje RDOŚ.

Pan Roszyk nie posiada takich informacji.

Pan Mitro prosi o przedstawienie uprawnień osób sporządzających raport.

Pan Roszyk przekazał, iż nie ma konieczności posiadania uprawnień do sporządzenia raportu.

Pan Farmas pyta o swoją nieruchomość, na którą ma pozwolenie na budowę.

Pan Mucha jeszcze raz przypomniał, iż nieruchomość planowana jest działalnością usługową,  gdzie poziomy hałasu są spełnione.

Pan Mitro prosi o wykazanie dokładnych parametrów przedstawionych do programu wyliczającego poziom hałasu.

Pan Roszyk przekazał, iż te dane znajdują się w raporcie.

Pan Mucha przeczytał oświadczenie, które prosi o dołączenie do akt sprawy.

Pan Mitro uważa, iż zacytowana wypowiedź jest niepełna.

Pani Bręśkiewicz odmawia zamieszczenia tego oświadczenia do protokołu i zakańcza rozprawę.

Pan Stanisław Wiza prosi panią Zalewską o przemyślenie ile trzeba spalić węgla by wyprodukować energię, którą może wyprodukować elektrownia wiatrowa.

Pan Kazimierz Kawa dziękuję wszystkim za przybycie.


   

wstecz